Who is Isabelle Falque-Pierrotin?

State Councilor, President

CNIL

Isabelle Falque-Pierrotin was born on January 21th, 1960 in Le Creusot. She graduated from HEC in 1982 and studied at the ENA and the Institut Multimédia in 1990. She was auditor from 1986 to 1989 and ‘maître des requêtes’ from 1989 to 2001 at the State Council, then press relations officer at the State Council from 1988 to 1991, and assistant manager in the Office of the Minister of Culture and French-speaking from 1993 to 1995. Isabelle Falque-Pierrotin is state councillor since November 2001.

Head of the Interministerial Committee related to the web in 1996, expert for the OECD in 1997, general recorder for the report of the State Council about “Internet and digital networks” from 1997 to 1998, she was the President of the Council of Orientation and director of the Forum about the rights on Internet from 2001 to December 2010.

Isabelle Falque-Pierrotin formed part of the National Committee for the computer science and liberties (CNIL) from January 2004 to January 2014. She was elected vice-president of the committee in February 2009 and President of the CNIL on September 21th 2011.

Isabelle Falque-Pierrotin was appointed member of the CNIL by the State Council on January, 30th 2014 and she was reelected President on February, 4th 2014. The 27th of February 2014, she was elected for two years President of the G29, the group composed by European CNIL.